Coca Cola sa nedávno pustila do výroby nápojov, ktoré obsahujú sladidlá ako alternatívu cukru. Avšak pre spoločnosť, ktorá je vysoko kritizovaná kvôli sladkým nápojom s obsahom veľkého množstva návykového kukuričného sirupu sa tento krok zdá byť trochu neprirodzený.

Ozajstná diverzifikácia alebo marketingový trik?

S rastúcimi obavami o účinkoch obezity na zdravie v Spojených štátoch a Európe začala Coca Cola robiť kroky smerom k nápojom, ktoré sú vnímané ako zdravšie. Nedávno sa spojili so Sanofi, francúzskou spoločnosťou, ktorá vyrába výživové doplnky pre starostlivosť o vlasy a pleť. Coca Cola taktiež uviedla dva produkty s alternatívnymi sladinami – Fanta so stéviou a Sprite so stéviou. Obidva produkty získali protichodné recenzie a v Spojených štátoch sú v obmedzenom množstve.

Výrobky, ktoré spoločnosť plánuje vyrábať v spolupráci so Sanofi budú uvedené na trh pod novou značkou „Beutific Oenobiol“ a budú dostupné iba v určitých miestach vo Francúzsku. Produkty budú propagované ako výrobky podporujúce chudnutie a budú obsahovať minerálnu vodu, ovocné šťavy a výživové doplnky.

Hoci Coca Cola vyrába diétne limonády a nápoje už mnoho rokov, začiatok výroby údajne zdravých nápojov vyvoláva niekoľko otázok týkajúcich sa základov ich motivácie. Značné množstvo výskumov zistilo, že nápoje vyrobené Coca Colou a ostatnými výrobcami nápojov obsahujú kukuričný sirup a podporujú nezdravé zvýšenie telesnej hmotnosti. Dokonca aj diétne nápoje s aspartámom spôsobujú zdravotné komplikácie – priberanie, či dokonca rakovinu. Okrem toho, niekoľko štúdií dokázalo, že produkty s obsahom kukuričného sirupu stimulujú v mozgu centrá závislosti, takže pre mnoho ľudí je veľmi ťažké úplne prestať piť tieto produkty.

Ak sa Coca Cola pustila do výroby zdravších nápojov, ktoré neobsahujú kukuričný sirup, je skutočný motív tohoto konania snaha pomôcť ľuďom pri výbere zdravších potravín? Alebo je ich skutočná motivácia iba využiť najnovší trend na zarobenie peniazov? Budú pridávať prísady, ktoré budú pokračovať v cykle spotreby nezdravých potravín? Ak sa Coca Cola naozaj zaujíma o zdravý životný štýl, prečo aj napriek známym nežiadúcim zdravotným problémom úplne nevylúči cukor a kukuričný sirup?

Dali by ste si nápoj od Coca Coly, ktorý deklaruje úbytok hmotnosti? Čo si o tomto ťahu myslíte?

Rate this post