Lymfatický systém – čistička odpadových látok tela – systém lymfatických ciev a uzlín, ktorého úlohou je absorpcia prebytočné tekutiny, jej vyčistenie a návrat do krvného riečišťa, vstrebávanie tukov, zachytávanie cudzorodých častíc, mikroorganizmov a nádorových buniek a teda podiel na fungovanie imunitného systému. Ak sa cítite unavení, opuchnuté a máte pocit, že snáď priberajú zo vzduchu, na vine nemusia byť zlé stravovacie návyky, ale nedostatočne fungujúcej “čistička odpadových látok” – váš lymfatický systém.

Ako spoznáme, že nefunguje? 

Nadmerná záťaž lymfatického systému sa väčšinou najprv prejaví únavou nôh, otékáním členkov a to hlavne večer a po námahe. Neskôr sa objavia opuchy v bruchu, opuch očných viečok, lymfatických uzlín, dychové ťažkosti bez zrejmé príčiny, sklon k infekčným chorobám z oslabenia imunitného systému a neskôr únavou celého tela. Každá väčšia záťaž, jazvy po úrazoch a operáciách alebo prekonanej infekcie môžu spomaliť alebo zastaviť priechod lymfy, spôsobiť opuch, napätie, bolesť, hromadenie rôznych toxínov a neskôr zápalové zmeny. Existuje aj súvislosť s problémami pokožky – akné, celulitída atď Ak zlyhávajú transportné a filtračné schopnosti lymfy, organizmus je zaťažovaný pôsobením škodlivých látok, ktoré mali byť z tela vylúčené.

Podpora činnosti lymfatického systému:

  • Vyhnite sa odpadom – určité druhy potravín produkujú veľký nadbytok odpadu, a preto nám lymfatické uzliny opúchajú. Aby ste mali zdravú lymfu, mali by ste sa vyhnúť tučným potravinám, mliečnym výrobkom, červenému mäsu, chemicky spracovaným a rafinovaným potravinám a cukry. Voľte potraviny, ktoré najlepšie prečisťujú lymfatický systém – čerstvé ovocie a čerstvú zeleninu. Tieto potraviny by mali tvoriť väčšinu vášho každodenného príjmu potravy. Skúste to a už po dvoch dňoch pocítite výraznú úľavu.
  • Doprajte si lymfatickú masáž – lymfatická masáž (aj lymfodrenáž) je proces uvedenie lymfy do chodu – vykonáva sa špeciálnymi hmaty a cviky, klasickou masážou, míčkováním za použitia molitanových loptičiek, s prvkami akupresúry as použitím rady rôznych masážnych prostriedkov a zábalov z rôznych bylín a éterických olejov. Vykonáva sa aj prístrojová drenáž, keď špeciálny prístroj simuluje ruky maséra. Lymfatická masáž pomôže naštartovať správnu činnosť lymfatického systému, obnovuje a posilňuje funkciu miazgové pumpy a stimuluje odbúravanie škodlivých látok, miznú opuchy a posilňuje sa imunitný systém. Navyše, v salónoch kde sa lymfodrenáž prevádzkuje , zvyčajne nájdete príjemný personál a vynikajúco si odpočiniete.
  • Podporte účinok lymfatickej masáže a funkciu lymfatického systému očistnú kôrou- správne vybraná a vykonaná očistná kúra pomôže telu zbaviť sa splodín a uľahčí tak prácu lymfatickému systému. Ak si nie ste istí aké jedlá, v akom množstve a kedy zaradiť aby ste si počas kôry neuškodili, poraďte sa s odborníkom – nutričným poradcom .

Rate this post